ورود شما را به سایت مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها گرامی می داریم

طهارت وپاکیزگی از منظر اسلام

 

نام: 
زهرا
نام خانوادگی: 
صادق زاده
استاد راهنما: 
خطیب
تاریخ دفاع: 
8/8/89
تعداد صفحات: 
100
کلید واژه ها: 
طهارت ، مطهر ، نجس ، حدث ، خبث ، پاكيزگي .

چکیده

طهارت و پاكيزگي در اسلام موضوع مورد بحث در اين تحقيق مي باشد و با هدف آشنايي و يادآوري هر چه بيشتر مفهوم طهارت و بكارگيري آن در زندگي انجام پذيرفته . پاکی و پاکیزگی در اسلام از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است ، طهارت و راه های کسب آن انواع مختلفی دارد همان طور که نجاسات انواعی دارد و اهمیتِ دانستن و به کارگیری آن سبب شده است تا اهتمام فراوانی در احکام دینی به آن مبذول شود لذا لازم است پس از دانستن مفاهیم و اقسام آن و نیز نجاسات به عنوان نقيض پاكي ، به بررسی آثار و اهمیت آن در زندگی فردی و اجتماعی و نیز جایگاه طهارت در آیات و روایات بپردازیم .

از اين رو در راستاي اين هدف از كتب روايي و فقهي استفاده شده . طهارت در لغت ، مصدر از (طَهَرَ ، یَطْهِرُ) به معنی النِّزاهةو النِّظافة. وقتی گفته شود لباس طاهر یعنی منزّه از آلودگی و نجاست ، که در تحقیق پیش رو پس از بررسی مفهومی آن به بررسی انواع پاک کننده ها و انواع نجاسات و وضو و غسل به عنوان مهمترین راه کسب طهارت باطنی و نیز رعایت بهداشت فردی و اجتماعی از جمله استحمام ، گرفتن ناخن ، مسواک و ... اشاره شده که با شاهد مثال های قرآنی و روایی آمده است .

 

 

    
کليه حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علمیه اسلامی شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

آمار سایت

  • بازدید کل:2,124,160

    اوقات شرعي