حضور شما را در پایگاه اطلاع رسانی مدرسه علمیه اسلام شناسی ارج می نهیم

ایا اهل سنت دوازده امام راقبول دارند؟

 
 سئوال: ایاسنی ها دوازده امام راقبول  دارند؟


پاسخ استاد رئوف:
مذاهب اهل سنت از نظر فقهی عبارتنداز : 
 
حنفیه که مقلدان نعمان بن ثابت معروف به ابوحنیفه (متولد سال 80 و متوفّای سال 151ه ق) می‏باشند. ابوحنیفه فردی  است که امام اعظم اهل سنت به شمار می‏رود. درجامعه تسنن، بعد ازپیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله و خلفای راشدین و حسنین علیهما السلام هیچ‏کس به اندازه ابوحنیفه محترم نیست. پیروانش در ایران بسیار اندکند.
مالکیه که پیروان مالک بن انس (متولد سال 95 و متوفّای سال 179ه ق) می‏باشند. مالک، عرب قحطانی است. بلاد مغرب غالباً پیرو مالک بن انس می‏باشند.
شافعیه که پیروان محمدبن ادریس شافعی (متولد سال 151 و متوفای سال 204 ه ق) می‏باشند. شافعی عرب قرشی است و از نظر کثرت پیروان مانند ابوحنیفه است و شاید بیش از او پیرو داشته باشد.
حنابله که پیروان احمدبن حنبل (متوفای سال 241 ه ق) می‏باشند. احمد از لحاظ نژاد عرب است، ولی ظاهراً خاندانش در ایران (مرو) می‏زیسته‏ اند.
از نظر اعتقادی نیز اهل سنت به فرقه‏ های زیر تقسیم می‏شوند:
اشاعره ( جبریون ) که اکثریت اهل سنت و پیروان ابوالحسن علی بن اسماعیل اشعری هستند.
اهل حدیث که پیروان احمدبن حنبل می‏باشند.
معتزله ( اختیاریون) که پیروان واصل بن عطا هستند.
ماتریدیه که پیروان ابو منصور ماتریدی سمرقندی هستند و شامل بسیاری از حنفی های شرق جهان اسلام میشوند.
لازم به ذکر است که مذاهب فقهی اهل‏سنت از قرن چهار منحصر به این چهار مذهب شد ولی قبل از آن بیش از چهل مذهب فقهی در میان اهل‏سنت مطرح بود که به علل گوناگونی از جمله کاهش اختلافات، تنها چهار مذهب فقهی و از نظر کلامی نیز فقط مذهب اشعری به رسمیت شناخته شد و این موضوع موجب منقرض شدن سایر مذاهب اعتقادی و فقهی دیگر گشت.یکی ازاصول مسلم همه ی فرقه هاتسنن اینست که مسئله جانشینی پیامبررا انتصاب ازطرف خداوند نمیدانندبلکه شورای میدانندولذاخلفای راشیدین را قبول دارند.پس فرقه های اهل سنت از ميان ائمه ما تنها امير مؤمنان و احيانا امام حسن عليه السلام را قبول دارند.درباره مهدویت هم اعتقادشان با شیعیان متفاوت است .
 
   
 

تحلیل بیطرفانه ای میباشد

تحلیل بیطرفانه ای میباشد ایکاش همیشه چنین باد. . . بدون تعصب جوانب داری. . .

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
  • ادرس های صفحه وب و نشانی های پست الکترونیک به طور خودکار به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگراف ها به طور خودکار تجزیه می شوند.

لطلاعات بیشتر درباره گزینه های قالب بندی

كليه حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علميه اسلام شناسي مي باشد و هر گونه كپي برداري از اين سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.

 

Copyright © 2011 Sahba Software Group