ورود شما را به سایت مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها گرامی می داریم

ایا اهل سنت دوازده امام راقبول دارند؟

 

ایا اهل سنت  دوازده امام راقبول  دارند؟

1391/11/30  |  1،380 بازدید

 سئوال: ایاسنی ها دوازده امام راقبول  دارند؟


پاسخ استاد رئوف:
مذاهب اهل سنت از نظر فقهی عبارتنداز : 
 
حنفیه که مقلدان نعمان بن ثابت معروف به ابوحنیفه (متولد سال 80 و متوفّای سال 151ه ق) می‏باشند. ابوحنیفه فردی  است که امام اعظم اهل سنت به شمار می‏رود. درجامعه تسنن، بعد ازپیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله و خلفای راشدین و حسنین علیهما السلام هیچ‏کس به اندازه ابوحنیفه محترم نیست. پیروانش در ایران بسیار اندکند.
مالکیه که پیروان مالک بن انس (متولد سال 95 و متوفّای سال 179ه ق) می‏باشند. مالک، عرب قحطانی است. بلاد مغرب غالباً پیرو مالک بن انس می‏باشند.
شافعیه که پیروان محمدبن ادریس شافعی (متولد سال 151 و متوفای سال 204 ه ق) می‏باشند. شافعی عرب قرشی است و از نظر کثرت پیروان مانند ابوحنیفه است و شاید بیش از او پیرو داشته باشد.
حنابله که پیروان احمدبن حنبل (متوفای سال 241 ه ق) می‏باشند. احمد از لحاظ نژاد عرب است، ولی ظاهراً خاندانش در ایران (مرو) می‏زیسته‏ اند.
از نظر اعتقادی نیز اهل سنت به فرقه‏ های زیر تقسیم می‏شوند:
اشاعره ( جبریون ) که اکثریت اهل سنت و پیروان ابوالحسن علی بن اسماعیل اشعری هستند.
اهل حدیث که پیروان احمدبن حنبل می‏باشند.
معتزله ( اختیاریون) که پیروان واصل بن عطا هستند.
ماتریدیه که پیروان ابو منصور ماتریدی سمرقندی هستند و شامل بسیاری از حنفی های شرق جهان اسلام میشوند.
لازم به ذکر است که مذاهب فقهی اهل‏سنت از قرن چهار منحصر به این چهار مذهب شد ولی قبل از آن بیش از چهل مذهب فقهی در میان اهل‏سنت مطرح بود که به علل گوناگونی از جمله کاهش اختلافات، تنها چهار مذهب فقهی و از نظر کلامی نیز فقط مذهب اشعری به رسمیت شناخته شد و این موضوع موجب منقرض شدن سایر مذاهب اعتقادی و فقهی دیگر گشت.یکی ازاصول مسلم همه ی فرقه هاتسنن اینست که مسئله جانشینی پیامبررا انتصاب ازطرف خداوند نمیدانندبلکه شورای میدانندولذاخلفای راشیدین را قبول دارند.پس فرقه های اهل سنت از ميان ائمه ما تنها امير مؤمنان و احيانا امام حسن عليه السلام را قبول دارند.درباره مهدویت هم اعتقادشان با شیعیان متفاوت است .

 

    

نظرات

میهمان (تایید نشده)
15 دى 1392

تحلیل بیطرفانه ای میباشد ایکاش همیشه چنین باد. . . بدون تعصب جوانب داری. . .

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علمیه اسلامی شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

آمار سایت

  • بازدید کل:2,132,589

    اوقات شرعي