حضور شما را در پایگاه اطلاع رسانی مدرسه علمیه اسلام شناسی ارج می نهیم

آيا آيه صريح درباره موسيقي لهو و لعب در قران داريم؟

 

آيا آيه صريح درباره لهو و لعب و موسيقي در قران داريم؟

  بله ، از جمله آیاتی که مفسران، موسیقی را یکی از مصادیق آن آیات شمرده اند عبارتنداز:

  • « وَ مِنَالنَّاسِ مَن يَشْترَِى لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَ يَتَّخِذَها هُزُواً......»؛)لقمان، 6(ترجمه: و برخی از مردم سخنان بیهوده را می خرند تا مردم را از روی نادانی ، از راه خدا گمراه کنند.

كلمه" لهو" به معناى هر چيزى استكه آدمى را از مهمش باز بدارد، و لهو الحديث آن سخنى است كه آدمى را از حق منصرف نموده و به خود مشغول سازد، مانند حكايات خرافى، و داستانهايى كه آدمى را به فساد وفجور مى‏كشاند، و يا از قبيل سرگرمى به شعر و موسيقى و مزمار و ساير آلات لهو كه همه اينها مصاديق لهو الحديث هستند. (ترجمه الميزان، ج‏16، ص313)

 

  • « وَ الَّذِينَهُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُون‏»؛ )مؤمنون، 3(

 

  • « وَ الَّذِينَلَا يَشْهَدُونَالزُّور»؛ )فرقان، 72(

 

  • « وَاجْتَنِبُواْ قَوْلَ الزُّور»؛ )حج، 30(

«قول زور» تفسیر به «خوانندگى حرام» (غنا) و «شهادت به باطل» شده است  [1]

البته توجه کنید که منابع فقه شیعه عبارتند از: قرآن كریم، سنت و روایات، عقل و اجماع؛ به گونه ای كه هر یك از اینها به تنهایی میتواند برای مستند بودن حكم فقهی،دارای ارزش و اعتبار باشد.
 
از این رو لازم نیست همه احكام، به طور صریح،درقرآنكریم آمده باشد، بلكه چه بسا ارزشهای كلی در قرآن مطرح شده، ولی بیان جزئیات وتفصیل و تطبیق آنها توسط معصومین(ع) صورت گرفته باشد.

روایات فراوانی نیزدرتحریم موسیقی حرام (مطرب و شهوت انگیز) هست که می توان به &کتاب گناهان کبیره شهید آیت الله عبدالحسین دستغیب، جلد اول مراجعه کرد [1] تفسیر نمونه، جلد 14، صفحه 85.  

نويسنده : خانم هنرمند ( كارشناس ارشد)

 
   
 

حرامها الا يوم القيامه

حرامها الا يوم القيامه وحلالها الا يوم القيامه

هرچيز كه حرام ميشود وهرچيز كه حلال ميشود به دست انسان وبدست بشريت هست چون درست استفاده كردن از هرچيز به درستى از حرام شدن ان جلو گيرى ميكند مثل انگور كه هم حلال ميشود مصرف كرد وهم حرام وموسيقى هم ميتواند همين حكم وداشته باشه

من اکثر کامنتهارو خوندم. نکته

من اکثر کامنتهارو خوندم.
نکته مشترکی در صحبت عزیزان هست که میفرمایند همه چیز در قرآن نیست!!
همین دو روز پیش از طرف پورتال جامع آستان قدس رضوی aqr.ir
پیامکی اومد که امام رضا فرمودند: هدایت را در غیر قرآن نجویید که گمراه خواهید شد!
تصور نمیکنید این دو تناقضی دارند؟؟
بالاخره یا این درست هست یا آن!! یک طرف دارند واضحا اشتباه میگویند!
خود خداوند در قرآن میفرمایند که ما هیچ چیز را در کتاب فروگذار نکرده ایم!
تمنا دارم یکبار خطبه 18 امیرالمومنین را بخوانید که چگونه فریاد میزنند:
"آیا خداوند دین کاملی نفرستاده که رای دهندگان در آرا خود اختلاف میکنند یا خداوند از آنها خواسته کلام او راتکمیل کنند..؟؟ "

سلام بله چیزی فروگذار نشده

سلام
بله چیزی فروگذار نشده است. اما دلیلی نداره همه چیز رو با دلیل و تفسیر توضیح داده باشد، چون پیامبر قرآن و اهل بیت رو باهم برای هدایت ما گذاشتند... و قرآن خوانی و قرآن فهمی جز به کمک معلمانی همچون اهل بیت ممکن نیست، از احادیث اهل بیت بقیه مطالب و تفسیر و معنای کلمات پیدا میشود...

ای پیامبر بگو په کسی حرام

ای پیامبر بگو په کسی حرام کرده است نعمتی را که خدا برای بندگانش آورده است. سوره اعراف ایه 32 تفسیر من از این ایه اینه که موسیقی حرام نیست. البته قیقاً مطمئن نیستم.

باسلام. ببینید مگه ملاک ما

باسلام.
ببینید مگه ملاک ما برای دینداری فقط قرانه. گفتن به قران و اهل بیت چنگ بزنید تا منحرف نشوید(حدیث ثقلین)
حالا تو قران اصلا ب فرض نباشه آیه صریح در مورد موسیقی حرام.مگه تو قران نوشته نماز صبح چندرکعته؟؟!
تفسیر قران با پیامبر و ائمه اطهار هست.مراجع هم کلی درس خوندن تا در نهایت بفهمن کدوم روایت ضعیفه و کدوم قوی تا بتونن در نهایت فتوی بدن.
خیلی بحث راحتیه.اینقدر خودتون رو گیج نکنید.
حالا ببنید حرام چیه حلال چیه.عمل کنید.ملاک ما برای عمل حرف مرجع تقلیده.نه حرف انیشتین و روانشناس و آهنگساز و...
یاعلی

آیاتی که در قرآن به موسیقی

آیاتی که در قرآن به موسیقی ربط میدن کاملا مربوط به موضوعات دیگست .. همچنین در احادیث صحیح اشاره ای برای منع شدنش ندیدم من خودم مذهبی و از خانواده مذهبی هستم .. از بچگی هم معانی قران و کتب حدیث رو میخوندم کم و بیش ..

با سلام. بنده نمی دانم تا کی

با سلام. بنده نمی دانم تا کی میخواهیم یک بعدی فکر کنیم؟ کجای ایه فوق مفهوم حرام بودن موسیقی را دارد؟ خلقت جهان با موزون و موسیقی است. صدای بلبل و قناری و پرستو و.... همه با موزیک است!!! کجا موسیقی ادم را از خدا دور میکنه؟ یا دین را نمی دانیم و یا موسیقی را؟ زمانی میگفتم اوزون برون نجس است چون اطلاعی از ان نداشتیم!! قند نجس است!! شیر اب نجس است و .... خیلی موارد دیگه.
بنظرم زمان ان فرا رسیده که کمی منطقی تر به دین نگاه کنیم نه از روی تعصب!!!

دوست عزیز: آیا به این باور

دوست عزیز:
آیا به این باور دارید که لعو و لهب حرام است؟ وقت را بیجا ضایع کردن حرام است ؟ به خود ضرر رساندن حرام است ؟ اضرار موسیقی را میدانید دوست عزیز ؟
البته که شمابی منطقی سخن میگوئید اگر جواب سوالات فوق را میدانستید هرگز نمیگفتید که موسیقی حرام نیست.اما متاسفانه ...

با عرض سلام به طور اتفاقي با

با عرض سلام به طور اتفاقي با أين سايت. اشنا شدم خيلي خيلي خوبه

واقعابی ربط بود

واقعابی ربط بود

salam man ieki az ahansaza va

salam man ieki az ahansaza va navazandehaye in marzo boomam vase khely az raperha va khanandehaye matrah ahang sakhtam az 10sal pish ke besoorate herfey shoroo kardam be kkhanndegi va navazandegi dochare afsoordegi shodam va ehsas mikonam kheily az aghaiede mazhabi dor shodam music makhsoosan music zir zamine iran kheily jave kasifo vahshtnaki dare mitonam begam kheiliashoon hata be vojode khoda ham iman nadaran chand vaght pish az khoda khastam ke vagheaan age karam eshtebahe komakam kone va be khaste khoda kole adamaye monharefe doram be sorate mojeze asaee fasele gereftan azam vali tanhaa chizi ke aziyatam mikone vazeeyate maliim hast choon tanhaa herfam musice khodaya komakam kon.....

باعرض سلام وادب خدمت استادان

باعرض سلام وادب خدمت استادان محترم موسیقی نظر شخصی بنده هم این است که موسیقی مینای روح است واثرش هم علاوه بر انسان بر حیوانات هم مشهود است روزی سرم خیلی درد میکردبدون دارو باکمی موسیقی (اصیل ایرانی )خودم را درمان کردم وقتی به موسیقی اصیل ایرانی گوش میدهم بی اختیاراشک میریزم وبیشتر به خاطر معبودم که تنها عشق وروح من است میافتم موسیقی باید چنین اثری داشته باشد غیر این مخرب روح است ودرست عکس عمل میکند والنهایه منجر به خودکشی هم میشود.

من تمام آیات فوق را با تفسیر

من تمام آیات فوق را با تفسیر آیه اللّه مکارم شیرازی بررسی کردم هیچ کدام موسیقی را حرام ندانسته بود

خوب شما گوش بده

خوب شما گوش بده

موسيقي غذاي روح انسان است.در

موسيقي غذاي روح انسان است.در غريزه هر فرد وجود دارد.خداوقتي ويژگي را در خصلت انسان قرار داده نمي شود که ان راکلا حرام کند.بلکه ان را سازماندهي کرده است.وذات موسيقي حرام نيست.هر کس ميگويد حرام است دليل واضحي بياورد.

بنده هم یک معلم آموزش و پرورش

بنده هم یک معلم آموزش و پرورش هستم که حدود 15 سال است موسیقی اصیل کار میکنم و روز بروز حلال بودن موسیقی بر من ثابت تر شده و بسیاری از ضعفها و خستگیهایم را با موسیقی درمان کرده ام
نظر آن کاربر گرامی و بیماری وی ربطی به موسیقی ندارد
اتفاقا موسیقیدانان ایرا عمر طولانی داشته اند
در ضمن اکثر مراجع بیان کرده اند که موسیقی به طور مستقیم در قرآن نیامده ولی نمیدانم شما چه میگویید!!!!!!!!!!!!!

من از نظر اسلامی و فقهی،

من از نظر اسلامی و فقهی، کمترین صلاحیتی برای اظهار نظر در این باره ندارم؛ چون متخصص در دین نیستم اما از 11 سالگی، شیفته موسیقی شدم و دوستی باعث شد که در اصفهان به کلاس تنبک کشیده شوم. همان جلسه اول کافی بود که تصمیم بگیرم همه عمرم را صرف موسیقی کنم.اکنون از آن زمان بیش از چهل سال می گذرد و اگر اسمم را بنویسم، لااقل اهل موسیقی مرا می شناسند و سالها نه در مجالس عقد و عروسی بلکه در محافل هنری و علمی، تنبک نواخته ام و شاگردان بسیاری را تربیت کرده ام که برخی از آنها اکنون استاد تنبک هستند و شهرت زیادی دارند. موسیقی برای من نه رشته تحصیلی بود و نه شغل زیرا در رشته دیگری تحصیل کردم و مدارج دانشگاهی را پشت سر گذاشتم و درآمد خوبی از تدریس در دانشگاه، در آن رشته دارم که هیچ ربطی به موسیقی و تنبک ندارد. من همواره نگران بودم که مبادا نوازندگی من، آخرتم را خراب کند و هرچه مطالعه کردم، پاسخ روشنی نیافتم. فقها خیلی با اما و اگر اظهار نظر کرده اند و هیچ فقیهی را نیافتم که مثلا یا بگوید حرام است و یا بگوید حلال. لذا همیشه در این فکر بودم که به هرحال شبهه ناک است و با خود می گفتم که بالاخره آن را ترک می کنم و از خدا می خواهم که اگر در علم او، موسیقی حرام بوده مرا ببخشد. تا این که متوسل به حضرت زهرا شدم تا خودشان راه را نشانم بدهند. چیزی نگذشت که دچار سر دردهای شدید شدم و متخصصین مغز و اعصاب، مرا از نواختن و آموزش تنبک منع کردند و حدود چهار سال طول کشید تا با ترک موسیقی، درمان شدم و چون آن را از عنایات حضرت زهرا می دانم، دیگر سراغ تنبک نرفتم. من این کامنت را فقط برای آگاهی بخشی به جوانها گذاشتم تا قضاوت کسی را بخوانند که عمری در کار موسیقی بوده است. من اکنون 59 ساله ام و فقط می توانم بگویم که موسیقی نه امری حیاتی است و نه یک ضرورت است. برای نشاط و شادابی و آرامش و امثال آن، خیلی چیزهای جایگزین دیگری هم وجود دارد. چیزی که به تجربه دریافتم این است که موسیقی، برخلاف این که بعضی فکر می کنند غذای روح است و آرامش بخش و از این حرفها، شدیدا باعث تاریکی دل می شود. با اغلب اهالی موسیقی کشور، رفیق و مأنوس بوده و هستم و باید بگویم که ما اهالی موسیقی، نوعا تاریک دلیم و از سلامت و شادابی روح و روان برخوردار نیستیم. موسیقی، مانع ذکر و مانع تأثیرپذیری دل و روح است و حقیقت را در جان آدمی، به مسلخ می برد. این دریافت من از عمری تجربه است؛ باشد که این کامنت, رحمت خداوند و مغفرت را بر من ببارد. والسلام

واقعا الان انتظار داری

واقعا الان انتظار داری داستانت رو باور کنیم؟؟؟؟؟؟
بعد از 40 سال استادی موسیقی دچار سردرد شدی و با ترکش خوب شدی ,استاد دانشگاااه؟؟؟!!

بسیار استفاده کردم خدا اجرتان

بسیار استفاده کردم خدا اجرتان دهد

سلام به همه ی دوستان.خوب اولا

سلام به همه ی دوستان.خوب اولا بستگی داره تو اون موسیقی یا آهنگ چی گفته بشه چه سبکی باشه به نظر من موسیقی سنتی اونم بعضیاش بد نیست. نظر شخصیمه ولی اگه تو قران حرامه دیگه جای بحثی وجود نداره خدا بهتر میدونه چی خوبه چی بد من خودم 6ساله آهنگسازی کار میکنم شعر میگم و...شخصا بدون رودرواسی میگم مشکل درست شده برام که ایشالا حل میشه ولی اثرات همونه انکار نمی کنم بعد این همه سال میزارمش کنار جونم مهمتره.ودر مورد گوش دادن به موزیک من پاپ گوش میدادم و راک میخام دیگه ندم اگه دقت کنید در حین گوش کردن موزیک فکرایی میکنید که وقتی موزیک قطع میشه طور دیگه فک میکنید به اینده به زندگی و... با غمگین افسرده میشه ادم تا خودکش راه داره و با شادش هوایی میشه و فکر ایی که نباید بزنه به سرش میزنه باید شادی و غمگین بودن طبیعی باشه نه به زور اهنگ .اینارو رو ادمای دیگم تست کردم همینه جای انکار نداره دوستان عزیز هر کس میگه نه ایمیل بزنه تا قانعش کنم من کسیم که خودم کار کردم موزیک از اونا نیستم گوش نداده حرفی بزنم یا حق

حضرت محمد = دین بعد از فطرت

حضرت محمد = دین بعد از فطرت انسانی قرار میگیره و فطرت این همه ادم به موسیقی کشیده میشه شهوات حیوانی چی بود یکی گفت ؟ حرفهایی میزنن بعضیا همین امل بازیارو تو ایران در میارید اهنگساز سریال امام حسین خارجیه و مسیحی یعنی یه مسلمون توانایی ساخت موزیک متن فیلم رو نداشت و دانشش نمیکشید یا لابد مجاز نبود اونم بخاطر همین حرفا

حق با شماست اما این فطرتی که

حق با شماست اما این فطرتی که شما ازش حرف زدید فطرت خدایی است نه فطرت های آلوده  به گناه ما!!!!

وگر نه از فطرت الان ما بپرسی به همه چیز کشیده می شه!! موسیقی بهترین حالتشه!! پس قرار نیست دین بعد از فطرت ما ادم های الوده قرار بگیره که اونوقت دینی نمی مونه !

دوست عزیز راستی ما فیلمی به نام فیلم امام حسین یادمون نمی یاد اگر منظورتون مختار است که اونم اهگسازی ایرانی بوده؟! بعدشم فرض بر اینکه یک مسیحی بهتر بتونه آهگسازی کنه دلیل می شه که شما اینطوری برداشت کنید؟! مثلا اگر یک ماشین خارجی رو سوار بشیم یعنی ما اونقدر املیم که فقط به سوار شدن بر الاغ اهمیت میدیم که نمی تونیم ماشین بسازیم؟!! اینا چه ربطی به هم داره!

این خیلی عادت بدیه که بعضی از ما ایرانی ها داریم . اینکه همه چیز رو به هم ربط می دیم تا برسیم به اینکه ما امل بازی در میاریم و خلاصه همه چیز خرابه و ... کلا این چه کشوریه ما داریم!!!!!

منصف بودنم از فطرت انسانی بر می یاد....

شماآنچه راکه بیان

شماآنچه راکه بیان فرمودیدبرداشت وتفسیرشخصی بوده ازسردردهایتان تاچه حدیقین داریداین مطلبی راکه به حضرت زهرانسبت داده ایدواقعی است

سلام اگر فرض بر این باشد که

سلام اگر فرض بر این باشد که دو نوع موسقی حلال وحرام وجود دارد این مشکل به وجود می آید که انسان با ایمانی که به موسقی حلال علاقه دارد ناخواسته موسقی حرام گوش کند که این با منطق هدایت و کتاب آسمانی سازگار نیست به نظر من که دانش خاصی در رابطه با این مسال ندارد به خاطر فراگیر بودن مسله موسقی در همه دوران ها و فرهنگ ها اگر حرمتی در این باب بود آیه ای در باب حرمت نازل می شد.
خدا اشتباهات ما را ببخشد

با سلام یک نکته ای که قابل

با سلام یک نکته ای که قابل ذکر است این است که آنچیزی که کم لطفی به آن شده است توجه نداشتن به معنای قرآن هنگام تلاوت است یعنی اگر ما مقامی را که میخواهیم اجرا کنیم -از هر نظر- بدون آنکه از ردیف مقامات خارج شویم به اصلاح خروج صوتی یا هر خروجی داشته باشیم قرائت کنیم چون توجه ما به معنا هست نه این مقامات و دستگاهها -البته دقت در اینکه اجرای درست داشته باشیم مهم است -هر طوری که بخوانیم مطلوب است و غنا نیست چون اراده ما بر القاء معناست نه موسیقی. قال النبی صلى الله عليه و آله و سلم: «ليس منّا مَنْ لم يَتَغَنَّ بالقرآن» بحار الانوار جلد76 " الذین آتیناهم الکتاب یتلونه حق تلاوته اولئک یؤمنون به " بقره 121 اینکه میفرماید یتلونه حق تلاوته یعنی چی؟ و اصلا تلاوت یعنی چه؟ و... پس یکی از جاههایی که در تلاوت قرآن میشود دنبال تغنی گشت آن تلاوتی است که بدون توجه به معنا باشد البته قطعاتی که مصداق غنا را میگیرد و گرنه تلاوت تلاوت است هر جور خوانده شود.
از نظراتی هم که دوستان فرمودند کمال تشکر را دارم.

سلام.کتاب موسیقی و تفریح در

سلام.کتاب موسیقی و تفریح در اسلام آیت اله شهید محمد بهشتی رو مطالعه بفرماید تمام این مقاله شما رو رد کرده.
متاسفانه روحانیون ما یه خورده ایراد بنی اسرائیلی به این قضیه میگیرن و خیلی خشک با این قضیه برخورد میکنن.
اگر به متن آوازهای ایرانی که همراه با تار و ... نواخته میشن گوش دهیم تماما شعرهای شاعرانی چون مولانا و باباطاهر و دیگر شاعرانند که در ستایش خداوند هستند و روح انسان رو به عرفان میبرند.که اگه اون شعرها ساده خونده بشن تاثیر چندانی نخواهند داشت.
خلاصه کتاب شهید بهشتی رو میشه اینجا خوند.و من اله توفیق
http://kisar.ir/forum/showthread.php?tid=629

این کتاب عالی ست به دوستان

این کتاب عالی ست به دوستان توصیه میکنم با اخرین ویرایش مطالعه کنند.کتاب کم حجم و کوچکی است

با سلام به نظر بنده موسیقی

با سلام به نظر بنده موسیقی هایی که اکنون در کشور به ظاهر اسلامی ما وجود دارد پر از هیجان مضر است که برای سیستم روحی بدن انسان مفید نیست اما همان طور که همه اشاره کردید بعضی از موسیقی ها حرام نیست.شما که موسیقی آن ور آبی هاراگوش میدهید. خداگراهی اینا بهتراند یا اونا،این وری راجب تمامی ه اجزای یه خانم راحت نظر میدن اما شما یه سر به آهنگ های خانم هایده بزن،غیر مجازه اما چقدر راجب زندگی حرف میزنه؟چقدر راجب خدا حرف میزنه ؟انسانها مخصوصا نژاد آریا عقل دارد و مستندهایش به روایات تحریف شده ختم نمیشود.ممنون

دوست عزیز در قرآن کریم تاکید

دوست عزیز در قرآن کریم تاکید فراوآن در تدبیر در آیه ها کرده ، لذا با رجوع دقیق به آیات قرآن به جواب سوالهای خود حتی در خصوص موسیقی میرسیم . ویکی از راههای رسیدن به جواب سوال حلال و حرام بودن موسیقی درک کامل و اشراف مطلق بر بخش های سه گانه توحید خصوصاً توحید عملی است . وبه استناد بر اصول توحید عملی هر عملی که انسان را از صراط مسقیم خارج کند گناه کبیره است . وصد البته که خداوند باز در قرآن تاکید می کند همه عالم عین را برای شما آفریدم و شما را فقط برای خود . و باز هر عملی که سبب طغیان در این خصوص گردد بدترین گناه است و بر عکس هر عملی سبب صراط مسقیم در انسان شود حکم بهترینها در نزد خداوند را دارد .

آخه چرا تفسیر اشتباه می کنید!

آخه چرا تفسیر اشتباه می کنید! این خیانت به دین، دین رو اینقدر سخت نپندارید زمانی عراب مراسم لهولهب داشتن وآنقدر شراب می خوردن که اراده ی آدمیت ازشون برون می شد ودرهمان مراسم شان ......این موسیقی حرامه اما نباید گفت موسیقی حرامه..لهوولهب کجا وموسیقی کجا..فرق این وآن چه بسیار است.

گفت های من چه اشکالی داشت که

گفت های من چه اشکالی داشت که سانسورش کردید؟؟؟؟؟

با عرض پوزش ، به دلیل وجود

با عرض پوزش ، به دلیل وجود کلماتی که در قانون فیلتر کردن سایت ها وجود دارد حذف گردید!!

1 - هزارن گفته ودلیل بر حرام

1 - هزارن گفته ودلیل بر حرام نبودن موسیقی است ولی من اکتفا می کنم به نظر دو عالم شیعه عالمان محقق سبزواری وفیض کاشانی ... که غناء ذاتا حرام نیست ودلایل غیر ذاتی سبب حرام بودن آن می شود ..
2 - در دنیاامروز وهمین تهران خودمان طرح موسیقی درمانی دارد اجرا می شود . دربین کسانی که از این طرح استفاده می کنند و ثمر بخش هم بوده جانبازان گرامی وبیماران موجی جنگ هم قرار داررند...
3 - ولطفا بفرماید کدام تحقیق علمی در کدام دانشگاه پزشکی شده که موسیقی این مشکلات را دارد

لطفا سخنرانی استاد راعفی پور

لطفا سخنرانی استاد راعفی پور را با موضوع موسیقی گوش بدید از نظر علمی و انچه علم ثابت کرده که موسیقی چه ضرراتی برای ادم داره به سند و مدرک براتون ذکر میکنه

قرآن خودش آهنگینه اگه دقت

قرآن خودش آهنگینه اگه دقت کرده باشی!صدای باران به سمفونی بی نظیر طبیعت تشبیه شده!صدای پرندگان صدای خروش رود و هزاران صدای زیبایی که وجود داره نشون دهنده اینه که موسیقی حرام نیس!فقط تفسیر شخصیه و از دید قرآن گناه بزرگیه!

با سلام. موسیقی دارو است و

با سلام.
موسیقی دارو است و موسیقی دان ها هم دارو ساز . یک دارو ممکن است برای شخصی خوب باشد در حالی که همان دارو ممکن است برای شخص دیگر ضرر داشته باشد. موسیقی دان دارو ساز است و گناهی ندارد .

کلاه شرعی واسه خودت درست نکن

کلاه شرعی واسه خودت درست نکن بزار رو افکارت مدیون خودت میشی .وقتی حرومه دیگه حرومه وقتیم گناه کاره دیگه گناه کاره

شما که ماشالله عند کلاه شرعی

شما که ماشالله عند کلاه شرعی هستین نفرمایید هیچ جای قران نیومده ک موسیقی حرامه

دوست عزیز اشتباه بزرگی نمودید

دوست عزیز اشتباه بزرگی نمودید بنده چندین ساله که قاری قرآن هستم و در این زمینه پژوهش مینمایم . قرآن کریم که بزرگترین کتاب الهی و آخرین آن می باشد در 8 دستگاه اصلی و 200 ردیف فرعی تلاوت میگردد .
این دستگاه ها عبارتند از بیات رست نهاوند عجم سه گاه چهارگاه حجاز و صبا می باشند و 200 ردیف فرعی عبارتند از زنکران حسینی ماهور گردانیه و ...
خب اگر اینها درست هستند که هستند و از زمان خلق قرآن کریم تا کنون اجرا میشده پس اولین خالق موسیقی همانا خداوند علی و اعلی می باشد .
مگرنمیدانید که در بهشت و قتی بهشتیان قصد ایجاد یک روحیه تازه را دارند از ملائک میخواهند و ملائک دست در برگهای درختان بهشتی میکشند و آوایی موسیقیایی بسیار الهی و زیبایی در سراسر بهشت خدا می پیچد که میگویند اگر زمینیان میشنیدند هر آینه جان از کالبدشان رخت میبست .
مگر داود نبی که میگویند وقتی زبور میخواند بسیاری از صوت الهی وی جان می باختند چه میسرود و تلاوت میکرد؟
آیا معمولی صحبت میکرد دوست عزیز؟
البته بخشی از فرمایشات شما رو قبول دارم .
موسیقی مانند همان کارد میباشد که یکی با آن جراجی میکند و یکی با آن آدم میکشد
من موسیقی های مبتذل که در شبکه های خارجی در حال اجرا هستند را بسیار ضد بشری و ضد ارزش میدانم
اما موسیقی بعدی الهی هم دارد و اساسا غذای روح بشر می باشد
کسی که موسیقی را نفی میکند انگار که روحش تغذیه نمینماید
مگر سریال مثلا امام علی ع بدون اون موسیقی زیبا اینطور اثر گذار میشد یا سریالهای امام رضا ع ،مختارنامه و یا سریالهای مشابه
دوست عزیز امیدوارم این را درنظر داشته باشید که آیات قرآن محکمات و متشابهات دارند و هر آیه ای را مستمسک این نمیشود قرار داد که با موضوعی مخالفت کرد و این میشود تفسیر به رای دوست عزیز . بامید موفقیت و کامیابی برای شما

به گفته ی امام صادق این فقط

به گفته ی امام صادق این فقط برای کسایی که در دنیا موسیقی گوش نده

درسته ولی این موسیقی های لهو

درسته ولی این موسیقی های لهو لهب طبق دستور مراجع تقلید هم حرام است

صحبت های شما همه درست است اما

صحبت های شما همه درست است اما ایرادتان به پست ما از اصل مشکل دارد؟

ما اصل موسیقی را رد نکردیم یلکه موسیقی لهو و لعب که شما هم به برخی مصادیقش اشاره کردید رو با آیات قران تشریح کردیم.

شبهه وارد شده به این است که اصلا آیه ای وجود دارد که به موسیقی حرام اشاره کرده باشه ؟ این توضیح ما مثل جواب دادن به  این پرسش است که اصلا گوشت حرام هم وجود دارد و آیا در قرآن به ان اشاره شده ؟ حال منظور ما از پاسخ این نیست که همه گوشت ها حرام است !!!

خانم هنرمند کارشناس ارشد فقه و فلسفه و استاد حوزه می باشند ایشان نیز در یک نظر در ادامه همین پست توضیحات بیشتری داده اند.

ممنون از حسن توجه تان.

 

با عرض یلام

من همه این نظرات رو خوندم
من بیشتر نظرات رو قبول وبیشترش رو قبول ندارم
اکر هر چیزی از حد خودش بیشتر استفاده شود حرام هستش
هیچ وجای قرآن نیامده که موسیقی حرام هستش موسیقی سبکهای مختلفی داره به ان سبکهایی که انسان رو از یاد خدا غافل می کند ویا به شهوت می اندازدو...
رو حرام کرده نه تمام موسیقی رو.
پس بی جهت همه چیز رو برای مردم حرام نکنید هیچ جای قران هم نیامده موسیقی حرام هستش

دوست گرامی ما کجا گفتیم که

دوست گرامی

ما کجا گفتیم که همه ی موسیقی ها حرام است! بهتر بود همانطور که همه ی نظر ها را خواندید همه ی پست را هم مطالعه می کردید.

اگنوستيك

كافي نيست...

قابل توجه

حلال یا حرام بودن موسیقی بستگی به نوع آن دارد ولی به طور کلی موسیقی بدی ها و خوبی هایی داره . همون طور که دوستان بعضی از عیوب و حسن ها رو گفتن باید اضافه کنم که یکی از دانشمندان بزرگ به نام انیشتین هم گفته که موسیقی به تقویت حافظه کمک میکنه

اين نظر منه

در مورد اينكه شما ميقرماييد (گ‎ترين هنر موسيقي اين است كه ما را خواسته يا ناخواسته به سفري در دنيايي ذهني و خيالي دعوت مي‎كند و بر ايمان سايه‎اي ساخته و آن را بالا مي‎برد و بعد از پايان موسيقي خود را در سرازيري احساس مي‎كنيم وسرانجام خود را سرگردان و متحيّر و لبريز از احساساتي كه به طور مصنوعي تحريك شده رها مي‎شود)شادي بعد از ديد گل زدن تيم ملي ويا برعكس غصه خوردن بعد از گل خوردن تيم ملي هم مسشود اينطور اثبات كزد. عزيز موسيقي هيچ معنوي لغوي در قران نيامده استو اگر منظور از لهو و يا لغو به معني غنا آن هم اهنگ است بايد گفتن كلا غلط منظور از لهو مراسمي بود كه كاروانيان براي كشاندن نمازگزارن از الات موسيقي استفاده ميكردن و مردم را به تجچارت فرا ميخواندن.باز اگر از اين آيه سوره جمعه برداشت به حرام بودن بكنيد پس تجارت هم فعلي حرام و بيهوده است.هر آهنگي حرام نيست همانطو كه هر تجارتي حرام نيست

مخالف

در مورد اينكه شما ميقرماييد (گ‎ترين هنر موسيقي اين است كه ما را خواسته يا ناخواسته به سفري در دنيايي ذهني و خيالي دعوت مي‎كند و بر ايمان سايه‎اي ساخته و آن را بالا مي‎برد و بعد از پايان موسيقي خود را در سرازيري احساس مي‎كنيم وسرانجام خود را سرگردان و متحيّر و لبريز از احساساتي كه به طور مصنوعي تحريك شده رها مي‎شود)شادي بعد از ديد گل زدن تيم ملي ويا برعكس غصه خوردن بعد از گل خوردن تيم ملي هم مسشود اينطور اثبات كزد. عزيز موسيقي هيچ معنوي لغوي در قران نيامده استو اگر منظور از لهو و يا لغو به معني غنا آن هم اهنگ است بايد گفتن كلا غلط منظور از لهو مراسمي بود كه كاروانيان براي كشاندن نمازگزارن از الات موسيقي استفاده ميكردن و مردم را به تجچارت فرا ميخواندن.باز اگر از اين آيه سوره جمعه برداشت به حرام بودن بكنيد پس تجارت هم فعلي حرام و بيهوده است.ممنون

انحراف

سلام خدمت دوستان عزیز خواهش میکنم اگر سوالی مطرح می شود از تکه گویی خودداری کنیم..بنده حقیر دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد هستم. اگر قرار باشد ما تکه ای از یک مقاله پزشکی را در مورد آثار مخرب موسیقی بگوییم که نمی شود حقیقت گویی.همانطور که تقریبا همه شما می دانید در گاوداری ها برای افزایش شیردهی گاوها موسیقی پخش می شود اما چه نوع موسیقی؟ متاسفانه در عصر حاضر روحانیت محترم و عزیز مطالب مربوط به موسیقی را آنطور که شایسته است بیان نکرده اند که اگر چنین بود این بحث ها خاتمه میافت.بنده نه مخالف و نه موافق گفته های عزیزانی هستم که نظر میدهند.اما یادمان باشد که وقتی یک دارو مصرف می شود ما عوارض و مزایای آن را بررسی و با توجه به وضعیت بیمار تجویز میکنیم.در مورد موسیقی هم باید مرز نسبی دقیقی بین موسیقی حلال و حرام باشد.انسان برای رفع نیازهایش حتما راههای حلال را باید بررسی کند نه مانند افراطیون آن را سرکوب کند.

پاسخ " انحراف"

دوست گرامی اگر در توضیحات کارشناس ما صحبت از استفاده نکردن از موسیقی به میان آمده منظور موسیقی غنا است . و البته حرام هم خواهد بود . شما که دانشجو و محقق هستید حتما تفاوت این نگاه را متوجه خواهید شد . یعنی چون غنا مضر بوده پس حرام شده . یعنی وقتی پزشکی خوردن یک قارچ سمی را ممنون می کند منظور هر قارچی نیست ! درسته؟! اسلام نیز این تفاوت را قائل شده  و همانطور که همان پزشک ویژگی های قارچ سمی را بیان می کند و تشخیص را به عهده خودمان می گذارد ، علمای دینی هم فقط در احکامشان ویژگی های موسیقی غنا را بیان نموده اند و تشخیص آن را به عهده خودمان گذاشته اند.

 اسلام به هیچ عنوان کل موسیقی ها را منع نکرده است . همانطور که می دانید در قرائت قرآن نیز هفت دستگاه موسیقی برای قرائتی زیبا وجود دارد که این خود نشان از آن است که مشکل موسیقی نیست ! مشکل نوع آن است که بهتر است با تحقیق بیشتر موسیقی های مضر و البته حرام را بشناسیم.

ممنون از توجه تان

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
  • ادرس های صفحه وب و نشانی های پست الکترونیک به طور خودکار به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگراف ها به طور خودکار تجزیه می شوند.

لطلاعات بیشتر درباره گزینه های قالب بندی

كليه حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علميه اسلام شناسي مي باشد و هر گونه كپي برداري از اين سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.

 

Copyright © 2011 Sahba Software Group